poniedziałek, 30 lipca 2012

Surówka z kapusty z sosem jogurtowym

     Biała kapusta jest bezpieczna dla osób na diecie aspirynowej. Można ją gotować, kisić lub jeść na surowo. Dzisiaj pierwszy z przepisów z kapustą w roli głównej, czyli surówka z kapusty z sosem jogurtowym.  


Składniki (na około dwie porcje):

Surówka:
  • 1/4 główki białej kapusty,
  • szczypta soli.
Sos jogurtowy:
  • 1/3 kubeczka jogurtu naturalnego,
  • łyżka oleju rzepakowego tłoczonego na zimno,
  • kilka kropel soku z cytryny,
  • płaska łyżeczka cukru,
  • ząbek czosnku (jak ktoś lubi). 


Wykonanie: kapustę obrać z górnych liści (im więcej tym lepiej - eliminujemy sztuczną chemię, którą kapusta skumulowała podczas hodowli), pokroić i lekko posolić. Do osobnej miseczki nałożyć jogurt,  dodać cytrynę, olej i cukier (oraz wyciśnięty przez praskę czosnek, jeżeli chcemy mieć wersję czosnkową). Wszystko dokładnie wymieszać, gotowym sosem polać kapustę, pomieszać całość i surówka gotowa.

piątek, 27 lipca 2012

Leki na bazie paracetamolu

     Każdego z nas od czasu do czasu dopada przeziębienie. Rośnie wtedy temperatura, boli głowa, łamie w kościach. Zwykle zanim wybierzemy się do lekarza, próbujemy sami na własną rękę zwalczyć chorobę preparatami dostępnymi bez recepty.

     W aptekach jest bardzo duży wybór leków łagodzących objawy grypy i przeziębienia. Należy jednak pamiętać o tym, że osoby uczulone na salicylany mogą przyjmować tylko preparaty na bazie paracetamolu. Absolutnie zakazana jest aspiryna oraz wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne, które spożyte nawet w niewielkiej ilości mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. 


     Najbezpieczniejsze dla osób na diecie aspirynowej są jednoskładnikowe leki na bazie paracetamolu takie jak Apap, Panadol lub Paracetamol. Ja osobiście używam Apap, który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Na naszym rynku dostępne są także leki wieloskładnikowe z paracetamolem, na przykład Coldrex czy Fervex. Mimo iż działają kompleksowo, to saszetek z granulatem do rozpuszczania w gorącej wodzie nie polecam osobom uczulonym na chemię spożywczą. Swój cytrynowy smak zawdzięczają kwaskowi cytrynowemu i sztucznym aromatom.

środa, 25 lipca 2012

Pieczeń rzymska z jajkiem

     Osoby uczulone na salicylany nie powinny jeść gotowych wędlin. Dozwolone są za to jajka oraz wszystkie rodzaje mięsa z wyjątkiem wątróbki. Co w takim razie położyć na chleb, gdy znudzi nam się żółty ser? Proponuję pieczeń rzymską z jajkami na twardo.


Składniki:                                                          
  • 1 kg łopatki lub karkówki,
  • 3 surowe jajka,
  • 4 jajka ugotowane na twardo,
  • 2 suche bułki (bez polepszaczy),
  • 2 duże cebule,
  • sól.  






Wykonanie:  Bułki namoczyć w wodzie, po wyjęciu odcisnąć. Cebulę pokroić w kostkę i sparzyć. Następnie zmielić mięso razem z bułkami i cebulą, wbić surowe jajka, posolić do smaku. Wszystko dokładnie wyrobić. Połowę masy przełożyć do foremki (silikonowej nie trzeba natłuszczać), ułożyć ugotowane na twardo jajka i przykryć pozostałym mięsem. Piec około godziny w temperaturze 200 stopni.



Jeżeli całe mięso nie zmieści się do foremki, można z reszty usmażyć klopsiki.


wtorek, 24 lipca 2012

Żółty ser

     Przetestowałam wiele żółtych serów i w tej kategorii zdecydowanie wygrywa firma OSM Łowicz. A kluczem do zwycięstwa jest barwnik beta-karoten, który bardzo rzadko można znaleźć w  serach innych firm.
     Wszyscy doskonale wiedzą, że nie produkuje się żółtych serów bez sztucznych dodatków. Trzeba więc wybrać te dodatki, które są najmniej szkodliwe. Większość dostępnych na rynku serów jest konserwowana azotanem potasu, a jeżeli już znajdziemy taki, który konserwantów nie zawiera, to najczęściej w jego składzie i tak mamy niemiłą niespodziankę, czyli barwnik annato wywołujący reakcje alergiczne. Na tym tle sery firmy Łowicz prezentują się zdecydowanie najlepiej, głównie ze względu na barwnik beta-karoten. Ich kolor nie jest aż tak intensywnie żółty jak innych serów, ale dzięki temu są bezpieczniejsze dla alergików.  Naturalnym konserwantem wykorzystywanym przy produkcji wszystkich serów Łowicza jest lizozym uzyskiwany z białka jaja kurzego. Lizozym jest bezpieczny dla osób, które nie są uczulone na białka.

 Firma OSM Łowicz produkuje sery żółte plasterkowane Gouda, Salami, Edamski, Tylżycki i Ementaler w opakowaniach po 150 g. Wszystkie sery mają następujący skład: mleko pasteryzowane, sól, stabilizator - chlorek wapnia, substancja konserwująca - lizozym (z białka jaja kurzego), kultury bakterii, podpuszczka, barwnik - beta-karoten.



niedziela, 22 lipca 2012

Cebula i czosnek

     Ten zdrowy duet zawiera znikomą ilość salicylanów, działa leczniczo i wyostrza smak potraw. Może więc na stałe zagościć w kuchni osób  będących na diecie aspirynowej.


     Lecznicze własności cebuli i czosnku były znane już przed wiekami. Warzywa te wzmacniają odporność organizmu i mają silne  działanie bakteriobójcze, moczopędne i przeciwzakrzepowe. Dodatkowo cebula hamuje rozwój alergii oraz chorób reumatycznych. Jest też źródłem kwercetyny, czyli przeciwutleniacza chroniącego przed rakiem. Uzupełnia niedobór witaminy C, żelaza, cynku i fosforu w organizmie. Syrop z cebuli jest skutecznym domowym lekarstwem na kaszel, a okłady z cebuli stosowane na skórę mają silne działanie antybiotyczne.

     Osoby uczulone na salicylany mogą używać cebuli i czosnku jako przyprawy do mięs oraz innych potraw. Aby uniknąć ostrego posmaku, jaki zostaje po zjedzeniu surowej cebuli, można ją sparzyć wrzątkiem. Na czosnek nie mam już tak skutecznego sposobu, niestety ciężko jest zneutralizować jego nieprzyjemny zapach.

piątek, 20 lipca 2012

Czekolada Amazonas 60%

     Wybór czekolad na naszym rynku jest ogromny, jednak znaleźć czekoladę bez aromatu w składzie to duża sztuka. Mnie się udało namierzyć taką "perełkę" w Lidlu. Jest to czekolada Amazonas Edelcacao 60% firmy J.D. Gross. 


     Każdy od czasu do czasu lubi zjeść coś słodkiego. Niestety większość słodyczy ma w swoim składzie pułapki w postaci sztucznych barwników i aromatów. Wyjątkiem jest wspomniana przed chwilą czekolada Amazonas 60%. Nie jest mocno gorzka, więc można ją podjadać, gdy przyjdzie nam ochota na słodkości.  I to z czystym sumieniem, gdyż ciemna czekolada korzystnie wpływa na nasze serce i mózg. Czekolada Amazonas bardzo dobrze sprawdza się również jako polewa do ciast i deserów.

Składniki: miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, emulgator: lecytyna sojowa. Może zawierać ilości śladowe orzechów laskowych, migdałów i mleka. Tabliczka czekolady waży 125 g.

     Na koniec dodam jeszcze, że kakao nie zawiera salicylanów, a lecytyna sojowa (E322), to naturalny emulgator wytwarzany z soi.

wtorek, 17 lipca 2012

Koktajl bananowy

     Dzisiaj pierwszy przepis z cyklu "bez salicylanów", czyli błyskawiczny koktajl bananowy na jogurcie naturalnym. Pyszny, zdrowy i bardzo łatwy do przyrządzenia.

Składniki (na jedną porcję):

  • 1 banan,
  • kubeczek jogurtu naturalnego (najlepiej z lodówki),
  • płaska łyżka cukru.

Banana obrać, pokroić w plasterki i wrzucić do blendera. Dodać jogurt i cukier. Wszystko zmiksować i przelać do szklanki. Smacznego!

poniedziałek, 16 lipca 2012

Cukier i sól

Ostatnio dużo się mówi o szkodliwości cukru i soli. Produkty te zyskały nawet przydomek "białej śmierci". Mimo to, stosowane z umiarem, są zupełnie bezpieczne dla osób uczulonych na salicylany.

     Cukier, w odróżnieniu od wielu słodzików, jest produktem naturalnym i wolnym od salicylanów. Do gotowania i pieczenia można używać zarówno zwykłego cukru jak i cukru pudru. Przestrzegam jednak przed cukrem waniliowym, a jeszcze bardziej przed cukrem wanilinowym, który zamiast prawdziwej wanilii zawiera związek chemiczny wanilinę. Dodawanie cukru waniliowego do wypieków stało się naszym nawykiem, chociaż w większości przypadków jest on zupełnie niepotrzebny. Ciasta bez tego sztucznego dodatku są równie smaczne i zupełnie nie odczuwa się jego braku.

     Na koniec jeszcze kilka słów o soli. Jest to jedyna przypawa, którą mogą stosować osoby uczulone na salicylany. Niestety wszystkie inne, nawet pieprz, powodują reakcje alergiczne. Zatem zbyt wielkiego wyboru w kwestii doprawiania potraw nie mamy. Warto pamiętać, że sól jest bardzo dobrym środkiem konserwującym i to ona nadaje smak wielu potrawom. Spożywana w rozsądnych ilościach warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jogurt naturalny

     Jogurt naturalny, w przeciwieństwie do jogurtów owocowych, nie zawiera konserwantów, barwników ani aromatów. Jest więc idealny dla osób uczulonych na salicylany.  

     Jogurt powstaje w wyniku fermentacji mleka. Bakterie biorące udział w tym procesie rozkładają laktozę na cukry proste, co sprawia, że jogurt jest lepiej tolerowany przez nasz układ pokarmowy niż mleko. Jest też doskonałym źródłem białka i wapnia oraz wpływa korzystnie na florę bakteryjną jelit. W kuchni jogurt naturalny może być wykorzystywany jako dodatek do sałatek, koktajli, sosów, zup, deserów i ciast. Mimo, iż dodawanie konserwantów do jogurtów jest zabronione, warto czytać etykiety, aby uniknąć zagęstników. Nie są tak szkodliwe jak barwniki czy sztuczne aromaty, ale jogurt z ich dodatkiem jest mniej wartościowy. Jego gęstość nie wynika z dużej zawartości mleka w proszku lecz jest zasługą  zagęstnika.
     Na rynku mamy bardzo duży wybór jogurtów naturalnych i każdy znajdzie coś dla siebie. Ja używam Activię Naturalną Danona oraz jogurty firmy Zott, które bardzo polecam.

niedziela, 8 lipca 2012

Sok bananowy i gruszkowy

     W poprzednim poście napisałam, że tylko banany i gruszki nie zawierają salicylanów. Dlatego też jedynie soki z tych owoców mogą dostać zielone światło w diecie niskosalicylanowej.
     Proste i oczywiste, a jednak czymś was zaskoczę. Według mnie najlepsze soki można znaleźć wśród produktów dla małych dzieci. Polecam nektar bananowy firmy Hipp i sok gruszkowy Gerbera. A dlaczego akurat te produkty, a nie "dorosłe" soki? Przeglądając ofertę dostępną na naszym rynku zauważyłam, że jeżeli już znajdziemy sok z bananów bez dodatku innych owoców, to w jego składzie widnieje kwasek cytrynowy. Hipp bananowy oprócz bananów zawiera niewielką ilość soku z cytryny i moim zdaniem jest najbezpieczniejszy dla osób uczulonych na salicylany. Sok gruszkowy Gerbera jest jednoskładnikowy i na tyle smaczny, że nie szukałam już dla niego konkurencji.


Hipp nektar bananowy skład: woda, owoce 42% (banany 40%, sok cytrynowy z soku zagęszczonego), cukier, witamina C. Bez dodatku aromatów, substancji konserwujących i barwników.

Gerber sok gruszkowy skład: sok gruszkowy, witamina C. Nie zawiera substancji konserwujących i barwników. Bez dodatku cukru. Zawiera naturalnie występujące cukry. Wyprodukowany z soku zagęszczonego.

sobota, 7 lipca 2012

Owoce bez salicylanów

     Tutaj wybór jest bardzo ograniczony: albo banany albo gruszki. Wszystkie inne owoce zawierają spore ilości pochodnych kwasu salicylowego, czyli związków działających na nasz organizm podobnie jak aspiryna.

     Banany i gruszki są wolne od salicylanów. Można je jeść codziennie i w dowolnych ilościach. Doskonale sprawdzą się również jako składnik  deserów i koktajli. Zaletą bananów jest ich dostępność praktycznie przez cały rok oraz duża ilość wartości odżywczych. Banany są bogate w  magnez, potas, fosfor, witaminę C i błonnik. Stanowią też cenne źródło węglowodanów, zapewniających szybki zastrzyk energii. Gruszki natomiast mają dobry wpływ na nasz układ trawienny. Zawierają dużo błonnika, potasu, żelaza, witamin C, A i E oraz witamin z grupy B.
 

 
        Aby urozmaicić dietę można od czasu do czasu zjeść niewielkie ilości jabłek (najlepiej Golden Delicjusz) lub mango. Można też dodać kilka kropel cytryny do przygotowywanych potraw, nie powinna zaszkodzić. Warto również pamiętać, aby wszystkie owoce obierać ze skórki. To właśnie w skórce znajduje się najwięcej salicylanów, tych naturalnych i tych pochodzących z oprysków. Bo nie oszukujmy się, prawie wszystkie owoce dostępne na targowiskach i w sklepach są opryskiwane chemicznie.

środa, 4 lipca 2012

Actimel Klasyczny bez sztucznych dodatków

     Dziś chciałabym podzielić się moim nowym odkryciem jakim jest Actimel Klasyczny. Jak dla mnie rewelacja. Nie zawiera konserwantów, barwników ani sztucznych aromatów. Dostępny w dwóch wersjach z magnezem i bez. Nareszcie ktoś pomyślał o alergikach. Kupiłam na próbę jedno opakowanie i od razu wypiłam cztery buteleczki, taka byłam spragniona jogurtów. Nie miałam po nich żadnych objawów alergii, więc z czystym sumieniem mogę je polecić. Duże brawa dla firmy Danone za ten produkt!



Na koniec jeszcze skład: mleko częściowo odtłuszczone, mleko odtłuszczone rekonstytuowane, cukier (PL,V) lub syrop cukrowy (B), glukoza, bakterie jogurtowe i Lactobacillus casei Danone (DN -114 001), witamina B6, witamina D. Actimel Power Magnez dodatkowa zawiera jeszcze magnez.

wtorek, 3 lipca 2012

Dieta aspirynowa

      Na początek trochę teorii (absolutne minimum). Dieta aspiryniowa lub inaczej niskosalicylanowa polega na wyeliminowaniu salicylanów ze spożywanych pokarmów. Zabronione jest także stosowanie aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wpisując interesujące nas frazy dotyczące uczulenia na salicylany w wyszukiwarce Google prędzej czy później trafimy na stronę Wikipedii, którą śmiało można nazwać niezbędnikiem alergika-salicylanika (to taki mój nowy twór językowy).

     Pokarmy spożywcze zostały wpisane do tabelki i uszeregowane według zawartości salicylanów. Produkty o śladowej, bardzo niskiej oraz niskiej zawartości salicylanów można spożywać codziennie, produkty ze średnią zawartością salicylanów tylko od czasu do czasu, a produkty o wysokiej, bardzo wysokiej i ekstremalnie wysokiej zawartości salicylanów trzeba niestety na stałe wyeliminować z diety. Pod tabelką mamy podane grupy leków zakazanych oraz dozwolonych dla osób z nadwrażliwością na aspirynę. Tabelka jest niezastąpiona przy komponowaniu posiłków i bardzo wiarygodna. Wydrukowałam ją i mam zawsze pod ręką. 


     I jeszcze jedna ważna uwaga. Warzywa często są sztucznie nawożone i opryskiwane, co znacznie zwiększa zawartą w nich ilość salicylanów. Trzeba je kupować ze sprawdzonych źródeł lub hodować samemu. Tyle teorii, w następnych postach pora na praktykę.

poniedziałek, 2 lipca 2012

Witam wszystkich czytelników.

     Na moim blogu będę opisywać zmagania z alergią na salicylany. Każdy kto zetknął się z tą chorobą wie, że lista pokarmów zakazanych jest kilka albo i kilkanaście razy dłuższa niż dozwolonych. Na szczęście w gąszczu sklepowych półek można znaleźć produkty bez sztucznych dodatków, a z produktów bez salicylanów można przygotować smaczne posiłki. Jakie? O tym w kolejnych postach.