niedziela, 22 lipca 2012

Cebula i czosnek

     Ten zdrowy duet zawiera znikomą ilość salicylanów, działa leczniczo i wyostrza smak potraw. Może więc na stałe zagościć w kuchni osób  będących na diecie aspirynowej.


     Lecznicze własności cebuli i czosnku były znane już przed wiekami. Warzywa te wzmacniają odporność organizmu i mają silne  działanie bakteriobójcze, moczopędne i przeciwzakrzepowe. Dodatkowo cebula hamuje rozwój alergii oraz chorób reumatycznych. Jest też źródłem kwercetyny, czyli przeciwutleniacza chroniącego przed rakiem. Uzupełnia niedobór witaminy C, żelaza, cynku i fosforu w organizmie. Syrop z cebuli jest skutecznym domowym lekarstwem na kaszel, a okłady z cebuli stosowane na skórę mają silne działanie antybiotyczne.

     Osoby uczulone na salicylany mogą używać cebuli i czosnku jako przyprawy do mięs oraz innych potraw. Aby uniknąć ostrego posmaku, jaki zostaje po zjedzeniu surowej cebuli, można ją sparzyć wrzątkiem. Na czosnek nie mam już tak skutecznego sposobu, niestety ciężko jest zneutralizować jego nieprzyjemny zapach.

1 komentarz:

  1. Witaj salicylanko, właśnie odkryłam Twoją stronę i radośnie po niej bobruję, przeszczęśliwa, że ktoś chciał podzielić się doświadczeniami ze swojego życia z alergią na salicylany (mnie poprawnie zdiagnozowano pół roku temu, wcześniej zaliczyłam kilka wstrząsów), więc chętnie się przyuczę. Mam natomiast jedną małą obiekcję dotyczącą cebuli i czosnku. W ulotce, którą dostałam od alergologa było wyraźnie npisane, że obydwa te warzywa są (niestety, bo bardzo je lubię) pokarmami o wysokiej zawartości salicylanów... Także zanim się je zastosuje, to radziłabym potestować z niewielką ilością i lekami przeciwhistaminowymi pod ręką (np. u mnie wysypka murowana).

    OdpowiedzUsuń