poniedziałek, 7 stycznia 2013

Witamina C

      Ktoś kiedyś wymyślił, że witamina C musi być żółta i przez ten głupi stereotyp biegałam po całym mieście w poszukiwaniu niebarwionych tabletek. Efekt odwiedzin kilkunastu aptek jest średnio zadowalający. Zresztą zobaczcie sami co znalazłam.
 
      Dieta aspirynowa jest uboga w witaminę C, warto więc uzupełniać jej braki przyjmując tabletki. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, gdyż wszystkie dostępne w aptekach preparaty z witaminą C mają w składzie żółty barwnik, niebezpieczny dla osób uczulonych na salicylany. Przejrzałam całą masę ulotek i moim zdaniem tylko tabletki Vitaminum C Teva, po zmyciu żółtej, chemicznie barwionej i aromatyzowanej otoczki, nie zaszkodzą przy uczuleniu na aspirynę.
 
 
     Na zdjęciu poniżej po lewej stronie znajduje się tabletka Vitaminum C Teva jeszcze z żółtą otoczką, a po prawej stronie jest ta sama tabletka, ale już po zmyciu otoczki. Jak widać żółty barwnik znika bez śladu i dzięki temu tabletka nie uczula. 
 

Informacje z ulotki: Vitaminum C Teva tabletki powlekane zawierają 200 mg kwasu askorbowego (witaminy C). Witamina C bierze udział w procesach utleniania i redukcji w organizmie, uczestniczy w powstawaniu kolagenu, wpływa na elastyczność włosowatych naczyń krwionośnych, jest niezbędna do właściwego rozwoju chrząstki i kości oraz prawidłowego przebiegu gojenia się ran. Pobudza wytwarzanie prostacykliny działającej ochronnie na naczynia krwionośne i hamuje wytwarzanie tromboksanu sprzyjającego skurczowi i zatorom naczyń. Wykazuje właściwości przeciwutleniajace, hamuje powstawanie nadtlenków lipidów (tłuszczów) oraz unieczynnia wolne rodniki nadtlenkowe. Jest niezbędna w przemianach hormonów nadnerczy. Pośrednio bierze udział w procesach przemian fenyloalaniny, tyrozyny, noradrenaliny, histaminy, kwasu foliowego, a także lipidów, białek i karnityny. W przewodzie pokarmowym zwiększa wchłanianie żelaza. Oznakami niedoboru witaminy C są: złe samopoczucie, drażliwość, bóle stawów, nadmierne rogowacenie mieszków włosowych, krwawienie z dziąseł i z nosa oraz wybroczyny. Lek Vitaminum C Teva 200 mg jest wskazany w profilaktyce i uzupełnianiu niedoboru witaminy C w organizmie w okresach rekonwalescencji po chorobach infekcyjnych, gojeniu ran po oparzeniach oraz u osób palących papierosy. Lek można stosować pomocniczo w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, w stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych układu oddechowego, pokarmowego i moczowego. Producent Teva Kutno S.A.
Skład tabletki po zmyciu otoczki: kwas askorbinowy, laktoza jednowodna, powidon, talk, stearynian magnezu, skrobia ziemniaczana.

7 komentarzy:

 1. a co myślisz o tym składzie:
  Witamina C (w postaci kwasu askorbionwego), sproszkowany owoc dzikiej róży (Rosae pseudofructus)(nasiona), celuloza, kwas stearynowy pochodzenia roślinnego, stearynian magnezu pochodzenia roślinnego, krzemiona oraz powłoka tabletki z surowca roślinnego.
  Witamina C-500 z dziką różą firmy now foods
  Skład wydaje się całkiem przystępny tylko nie ma podanej ilości dzikiej róży moim zdaniem duży minus

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy dzika róża nie ma czasem salicylanów? Nie wiem czy ktoś to badał... Ja się kiedyś przejechałam na tabletkach ze sproszkowaną żurawiną, więc radzę uważać. :)

   Usuń
  2. Sprawdziłam, że herbata z dzikiej róży ma średnią zawartość salicylanów, więc w przypadku tych tabletek musisz wziąć pod uwagę ilość dzikiej róży i indywidualną tolerancję salicylanów, bo sproszkowana postać ma zawsze większe stężenie salicylanów niż świeża.

   Usuń
 2. jak zmyć tą żółtą otoczkę z tabletki? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wodą. Ja zmywam pod kranem, żółty barwnik schodzi bez problemu.

   Usuń
 3. a co w przypadku np. bólu gardła. Można stosować coś do ssania, płukania. Coś już wypróbowałaś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. woda z solą do płukania gardła, ewentualnie wziewne sterydy takie jak się stosuje przy astmie.

   Usuń